Ljubuški Info je digitalna povijesna arhiva neovisnog lokalnog portala Ljubuškog, s gotovo 40.000 pohranjenih članaka i dokumenata, počevši od 2003. godine.

Portal pruža neprocjenjiv uvid u društveni, kulturni, športski i politički život ljubuškog kraja i njegovih ljudi kroz više od dva desetljeća.

Na naslovnici, koja se povremeno osvježava, se prikazuju nasumični članci od 2003. godine.

Ukoliko želite pretraživati članke po vremenu objave, posjetite kronološki pregled.

Bitno manje novca za uvezivanje staža radnicima

ljubuski.info

Vlada Federacije svake godine izdvaja milijune KM za uvezivanje staža radnicima u Federaciji BiH koji su stekli uvjete za odlazak u mirovinu, a koji su zaposleni kako u javnim, tako i u privatnim poduzećima koja su bila državna pa su privatizirana, otišla u stečaj.

Umjesto sedam milijuna, planirana 3,4 milijuna KM

Tako je u Prijedlogu proračuna FBiH za ovu godinu također planiran novac za uvezivanje staža, ali za ovu stavku u nešto manjem postotku u odnosu na prošlu godinu. Za subvencioniranje javnih poduzeća kod uvezivanja radnog staža planirana su 3,4 milijuna KM, a što je manje za 50 posto u odnosu na prošlu godinu kada je bilo izdvojeno 7.000.000 KM.

Što se tiče subvencije privatnim poduzećima i poduzetnicima za uvezivanje radnog staža, planirano je milijun KM, a što je za 67 posto manje u odnosu na prethodnu godinu, kada su iznosile 3.000.000 KM.
Vladina izdvajanja za uvezivanje staža radnika, pomogla su i radnicima Hidrogradnje koja je već nekoliko godina u stečaju. Naime, u okviru prve faze Vlada FBiH je izdvojila 1,2 milijuna KM za uvezivanje staža radnicima Hidrogradnje, a u drugoj fazi riječ je o 2,3 milijuna KM, što je ukupno nekih 3,5 milijuna KM. Tim novcem je zbrinuto oko 130 radnika kojima je uvezan staž i ljudi su nakon godina patnje mogli otići u penziju - priča Meho Šabanović, radnik Hidrogradnje u stečaju.

Dodaje kako je sada veliki broj radnika Hidrogradnje na evidenciji nezaposlenih.

Svijetla tačka izmjene Zakona o PIO-u

Stari su da bi ih neko zaposlio, a nemaju staža da bi otišli u mirovinu ili imaju dovoljno godina za umirovljenje, ali im nije uvezan staž. Dobro je da je Federalna vlada i u ovoj godini planirala da subvencionira uvezivanje staža. Radi se po principu da Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije raspiše poziv i firme koje ispunjavaju uvjete se prijave. Moram kazati da je za mnoge radnike koji su demobilisani borci svijetla tačka nedavne izmjene Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju koje im daju mogućnost da po prihvatljivijim uvjetima odu u mirovinu - govori Šabanović.

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari