Ljubuški Info je digitalna povijesna arhiva neovisnog lokalnog portala Ljubuškog, s gotovo 40.000 pohranjenih članaka i dokumenata, počevši od 2003. godine.

Portal pruža neprocjenjiv uvid u društveni, kulturni, športski i politički život ljubuškog kraja i njegovih ljudi kroz više od dva desetljeća.

Na naslovnici, koja se povremeno osvježava, se prikazuju nasumični članci od 2003. godine.

Ukoliko želite pretraživati članke po vremenu objave, posjetite kronološki pregled.

Umjesto izletišta ljubuška izmetišta...

ljubuski.info

Već godinama magistralne prometnice što vode prema Ljubuškom daju sliku ljudske nebrige i najnižeg stanja ekološke svijesti.

Možemo zaći i u seoske ceste i vidjeti škrape pune smeća, koje se taloži godinama, a svi znamo da ispod hercegovačke zemlje teku rijeke vode prema moru.

Vitinska Vrioštica pravi je krški biser. Ovih je dana zbog obilnih kiša voda Vrioštice mutna, a i sam se pitam odakle je u nju došla ta silna voda . Samo tijekom današnjeg dana u Hercegovini je palo preko 100 litara kiše po m2 , koja ispire smetljišta i nosi bolest u dubinu krša prema našim rijekama.

Ekološke svijesti u Ljubuškom nema. Neodgovorni pojedinci bacaju gdje hoće, a općinari ne poduzimaju , jednostavno rečeno, ništa.

Mještani sela s ovim divljim deponijama, već su nekoliko puta tražili pomoć općine i Županije. Osnovali su udruge, ali pomaka nema. Prije nekoliko mjeseci Vlada ŽZH je izdvojila sredstva za zbrinjavanja smeća s lokalnih prometnica, ali nije ih mogla doznačiti na račune ekoloških udruga, jer općina ne daje suglasnost da se cijeli posao obavi.

Još u predizbornoj kampanji načelnik Barbarić je decidirano priopćio kako ne može dati suglasnost da ekološka udruga u Grljevićima dobije 1000 KM, za čišćenje divljih smetljišta u selu. Naveo je da je to u biti pranje novca za predizbornu kampanju. U predizbornoj kampanji smo saznali i da su udruge gradile vodovode vrijedne po nekoliko milijuna KM, a one ekološke ne mogu ni završiti posao vrijedan samo 1000 KM, na što imaju zakonsko pravo. Izbori su prošli, a smetljišta su ostala. Da se ovo pitanje riješi ponovno su dvije udruge Koćuša iz Veljaka i Napredak iz Grljevića zatražile suglasnost da riješe probleme smetljišta.

Općinska vlast još nije odgovorila, a kamoli dala suglasnost da se riješe ilegalne deponije. Zar ekologija i čistoća i želja mještana da sami riješe svoje probleme mora biti toliko ispolitizirana i da tih famoznih 1000 KM priječe da se naše prometnice i škrape riješe bolesti i rugla koje ugrožava naša sela i život u njima.

Zato, općinske službe same trebaju riješiti problem ili izdati suglasnost da nam prilazi gradu i ljubuškim selima zablistaju!

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari