Ljubuški Info je digitalna povijesna arhiva neovisnog lokalnog portala Ljubuškog, s gotovo 40.000 pohranjenih članaka i dokumenata, počevši od 2003. godine.

Portal pruža neprocjenjiv uvid u društveni, kulturni, športski i politički život ljubuškog kraja i njegovih ljudi kroz više od dva desetljeća.

Na naslovnici, koja se povremeno osvježava, se prikazuju nasumični članci od 2003. godine.

Ukoliko želite pretraživati članke po vremenu objave, posjetite kronološki pregled.

Rasvjeta na igralištu u Šipovači ponovno u funkciji

Iz Mjesne zajednice Šipovača stiže radosna vijest za svu mladež, ali i ostale stanovnike tog pitomog ljubuškog mjesta. Naime, rasvjeta na igralištu Mjesne zajednice ponovo je u funkciji, javio nam je predsjednik MZ Šipovača, Zlatan Bebek.

Prema njegovim riječima, prije mjesec dana Mjesna zajednica potpisala je ugovor o uključivanju rasvjete s Elektroprivredom HZ HB d.d.d Mostar, nakon što je prethodno dobila suglasnost od općine Ljubuški. Novac za novi priključak uplatila je Mjesna zajednica iz sredstava vlastitog proračuna. „Ponovnom uključivanju rasvjete posebno će se obradovati mladi i djeca naše Mjesne zajednice koji su prve nogometne korake napravili upravo na tom igralištu“, kazao nam je Bebek. Inače, gradnja igrališta počela je 2006. godine kad su mještani izvršili nasip ne ovoj lokaciji koja je prethodno bila deponij otpada. Nakon toga Općina je, na zahtjev MZ, asfaltirala igralište površine 800 metara kvadratnih.

Mjesna Zajednica se 2008. godine, javila na natječaj Vlade RH i uspjela dobiti sredstva u visini od 45 000 kuna. Od tih sredstava izgrađeni su betonski potporni zidovi dužine 135 metara i zaštitna ograda od pocinčanog željeza. Početkom 2010. godine Općina je postavila rasvjetu na igralištu. Golove je izradio i donirao vlasnik seoske bravarije.

"Nadamo se da će se na ovom igralištu okupljati mladi i djeca ne samo našeg sela nego i okolnih naselja kao što je bio slučaj i prije. Igralište smo koristili za održavanje, ne samo športskih nego i zabavnih i drugih manifestacija, pa smo ponovnim uključivanjem rasvjete omogućili da se i takve vrste manifestacija mogu održavati u prikladnim terminima na radost svih mještana Mjesne zajednice", rekao nam je predsjednik Vijeća MZ Šipovača Zlatan Bebek.

No, na Šipovača portalu je objavljen osvrt "Mladeži Šipovače" koje baca nešto drugačije svjetlo na ovaj događaj:

Mladež se izborila, vlast se pokorila

Više od pola godine trebalo je Vijeću MZ Šipovača-Kašče da upali rasvjetu na igralištu koja je još u devetom mjesecu prošle godine ugašena zbog par stotina maraka duga prema Elektroprivredi HZ HB.

Podsjećamo, igralište je u nadležnosti Mjesne Zajednice koja godinama nije plaćala račune za potrošenu električnu energiju te je ista isključena 7. rujna prošle godine.

Odmah po isključenju vodstvo MZ obećava riješiti problem u roku od dva tjedna. Nakon neispunjenog obećanja, ogorčena mladež Šipovače organizira prosvjed i blokira promet u Šipovači te tada nastupa pravi haos u selu - predsjednik MZ prosvjednike prijavljiva policiji te sve eskalira međusobnim sukobom. Također, ovaj događaj je izazvao pravu pomutnju u strankama iz koje dolazi vijećnici MZ jer se zbio pred lokalne izbore. Nakon saslušanja u PU Ljubuški i svakodnevnih napada i prijetnji od strane pojedinaca seoske vlasti kroz koju su prolazili dok su se borili za vraćanje rasvjete na igralište, mladež postaje još ustrajnija u svojem naumu da igralište ponovo prosvijetli. Istodobno, predsjednik MZ poručiva javnosti da rasvjetu neće uključiti dok mladež ne ukloni natpise na igralištu, a da se ni dan-danas neznaju autori istih, te da su prosvjedi predizborna aktivnost. Nakon toga, mladež u znak protesta organizira dosad neviđenu utakmicu koja se igra po mrkloj noći a jedinu svjetlost su im pravili svjetla poredanih automobila oko igrališta.
Tek pod pritiskom mještana koji su se priključili mladima u njihovoj borbi, ali i pod pritiskom svojih stranaka, vlast MZ Šipovača-Kašče potpisiva ugovor sa Elektroprivredom HZ HB 5. veljače ove godine.

Nakon potpisivanja ugovora, mladeži je laknulo misleći da će rasvjeta biti upaljena i da je njihovoj agoniji došao kraj.

Ali to nije bilo sve - mjesec dana nakon potpisivanja ugovora, igralište je i dalje bilo u mraku. Mladež opet najavljuje prosvjed koji je trebao biti održan u sljedeću nedjelju. Po saznanju o novom prosvjedu dešava se veliki preokret, seoska vlast se "brzinom munje" angažira (podjednako brzo kao kad su prosvjednici prijavljeni policiji zbog prosvjeda u devetom mjesecu) te na igralište dovodi predstavnike Elektroprivrede koji prikapčaju struju na igralištu (ponedjeljak, 11. ožujka 2013.).

Konačno je sapunica zvana Igralište završena (barem zasad) na oduševljenje mladeži i svih mještana.

Radio Ljubuški | Šipovača portal

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari