Ljubuški Info je digitalna povijesna arhiva neovisnog lokalnog portala Ljubuškog, s gotovo 40.000 pohranjenih članaka i dokumenata, počevši od 2003. godine.

Portal pruža neprocjenjiv uvid u društveni, kulturni, športski i politički život ljubuškog kraja i njegovih ljudi kroz više od dva desetljeća.

Na naslovnici, koja se povremeno osvježava, se prikazuju nasumični članci od 2003. godine.

Ukoliko želite pretraživati članke po vremenu objave, posjetite kronološki pregled.

Za prostor i učila potrebno osigurati 5 milijuna KM

Sljedeće će se školske godine u Zapadnohercegovačkoj županiji prijeći na devetogodišnje osnovno obrazovanje.

To se može gotovo sa sigurnošću reći po dosadašnjim pripremama i kako se najavljuje u županijskom Ministarstvu prosvjete, znanosti, kulture i športa, iako ima još važnih pitanja koja se moraju riješiti da bi se stekli potpuni uvjeti za to. Dva su osnovna uvjeta: stručni dio pod kojim se podrazumijeva izrada nastavnog plana i programa i prostorni dio, tj. osiguranje potrebnog školskog prostora. Cjeloviti nastavni plan i program za devetogodišnje obrazovanje je završen.

Nismo kao druge županije radili program po program, odnosno razred po razred, već program u cijelosti. Bilo je nekih manjih dvojbi vezanih za predmetnu nastavu, i to je riješeno, a onaj gotovi dio od 1. do 5. razreda već smo prije poslali u škole, o njemu se raspravlja, tako da su učitelji već s tim dijelom upoznati. Dakle, imat ćemo gotov nastavni plan i program, na temelju kojeg se mogu raditi udžbenici, tako da je najvažniji uvjet zadovoljen - kaže županijski ministar prosvjete Vjekoslav Čamber.

Ostaje riješiti i drugi dio, bez kojeg se ne može, osigurati učenicima mjesto u školi, prostor, učionica, klupa (stol), stolac te nastavna učila i druga školska sredstva i potrebe. Ministar Čamber predviđa da je za to potrebno namaknuti pet milijuna konvertibilnih maraka.

Sada ćemo raditi kompletnu studiju za uvođenje devetogodišnjeg obrazovanja, i za preuređenje postojećeg i dogradnju novog školskog prostora na razini Županije trebat će nam toliko novca, no mi ga sada nemamo. Trebat će zajedno raditi Županija i sve općine kako bismo to uspješno riješili, a vjerojatno će morati malo pripomoći i Vlada Federacije BiH i Vlada Republike Hrvatske. Nakon putovanja u SAD, u prosincu imam dogovoren put u Italiju i tamo ćemo od jedne humanitarne udruge pokušati ishoditi novca koliko se god bude moglo, kako bismo uspješno priveli kraju ove projekte koje smo zacrtali i koji su nam od velikog značaja. Do Božića naše će županijsko Ministarstvo donijeti dokument odluke o prijelazu na devetogodišnje obrazovanje, usvojit će ga županijska Vlada i sljedeće školske godine, 2009./2010., krenut ćemo s njim. Sada imamo jedno stanje da po različitom sustavu uče hrvatska djeca u Mostaru, Vitezu, Livnu, Širokom Brijegu... - kritički kaže ministar prosvjete Zapadnohercegovačke županije Vjekoslav Čamber.

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari