Nakon realizacije niza uspješnih akcija čišćenja gradova širom svijeta, nastala je ideja za akciju, koja se proširila na čitavu Europu, pa tako i na Bosnu i Hercegovinu "Let's Do It - World Cleanup 2012".
Naime, prva ovakva akcija bila je u Estoniji, te je okupila 50.000 volontera i nekoliko stotina organizacija koje su uspjele za nekoliko sati ukloniti sve divlje deponije smeća u zemlji. Nakon Estonije, ovu ideju su usvojile i druge zemlje kao što su Letonija i Litvanija, a poslije Ukrajina, Rumunija, Bugarska, Portugal, Brazil...
U želji realizacije ove ideje u cijelom svijetu, timovi ljudi, koji su uspješno izveli akcije u svojim državama, su osnovali mrežu organizacija, čiji je osnovni cilj promocija, prenošenje iskustva i pružanje podrške organizacijama iz drugih država koje žele izvesti ovakve aktivnosti u svojim zemljama.
U ovom trenutku, postojeća mreža "Let"s Do It - očistimo zemlju za 1 dan" ima za cilj privući što veći broj ljudi i organizacija u aktivnosti koje će pomoći da se i naša mala zemlja uspješno uključi u ovu globalnu ekološku akciju.
Par volontera, nakon odgledanog videa ove akcije došli su na ideju da se očisti i naša Bosna i Hercegovina, te su akciju, preko društvene mreže Facebook, proširili na skoro pa sve veće gradove u BiH. Sarajevo, kao početnik ove akcije, okupio je, u samo nekoliko dana, više od 10.000 volontera, te su se formirale razne radne grupe koje su krenule širiti ideju na ostale. Brzo nakon Sarajeva, formirao se tim u Mostaru, Zenici, Tuzli, Doboju, Banja luci, ali i u manjim gradovima kao što su Zavidovići, Kakanj, Foča...
Stanovnici godinama prolaze pored hrpe smeća u centru grada.
Tako se došlo na ideju da se napravi ova akcija i u Ljubuškom. Pravljenjem facebook grupe pod imenom "Let's do it Ljubuški" okupilo se oko 225 članova. Samim tim, oformljen je tim i za ovaj grad, koji će izaći na ulicu 07.09. i očistiti grad, iako je akcija predviđena za 09.09. u cijeloj Bosni i Hercegovini. Naime, u Ljubuškom, kao i u Grudama, Posušju i Širokom Brijegu se ova akcija održava dva dana ranije iz religijskih razloga, kako su odlučili predstavnici ovih Općina.
Gledajući sa strane na Ljubuški, koji ima približno 28.340 stanovnika, reklo bi se da je to grad s prirodnim ljepotama, rijekom Trebižat i slapovima Kravica i Koćuša, i daleko od toga da to nije istina. Ali, stanovnici koji žive u centru grada i ne sjete se tih ljepota jer već godinama gledaju u hrpu smeća koja se nalazi u blizini Općine. Svima bi bilo lakše da toga nema, te da nema potrebe da se volonteri okupljaju te čiste grad besplatno, dok oni koji bi to trebali raditi, jednostavno ne rade.
Stoga, u petak 07.09.2012.godine u 11 sati, "Let's do it Ljubuški", u suradnji s Rekreacijskim klubom Robert P., ima za cilj očistiti područje od zgrade Pošte, gdje se volonteri i sastaju, do Osnovne škole Ivane Brlić Mažuranić, na Gračinama.
Za sve volontere je osiguran ručak, rekviziti nužni za eralizaciju akcije (rukavice, vreće i najice s logom akcije). Naravno, poželjno je da se što više volontera okupi taj dan i da se što više područja našeg grada učini čistim.
Sve detalje u vezi projekta "Let's do it Ljubuški" možete pronaći na istoimenoj stranici na društvenoj mreži Facebook.







