Ljubuški Info je digitalna povijesna arhiva neovisnog lokalnog portala Ljubuškog, s gotovo 40.000 pohranjenih članaka i dokumenata, počevši od 2003. godine.

Portal pruža neprocjenjiv uvid u društveni, kulturni, športski i politički život ljubuškog kraja i njegovih ljudi kroz više od dva desetljeća.

Na naslovnici, koja se povremeno osvježava, se prikazuju nasumični članci od 2003. godine.

Ukoliko želite pretraživati članke po vremenu objave, posjetite kronološki pregled.

Do kraja tjedna konačna odluka o štrajku prosvjetara

Unatoč najavama kako drugo polugodište u školama u Zapadnohercegovačkoj županiji neće započeti na vrijeme, predstavnici sindikata zaposlenih u školama ove županije sada više nisu sigurni u te najave. Naime, kako sada stvari stoje, Vlada ove županije će do kraja ovoga mjeseca ispoštovati sve stavke iz sporazuma potpisanog sa sindikatima u rujnu.

Konačna odluka

Prema riječima Gorana Skoke, predsjednika Sindikata srednjeg obrazovanja u Zapadnohercegovačkoj županiji, do kraja tjedna će se donijeti konačna odluka o tome hoće li nastava početi ili ne, odnosno hoće li prosvjetni djelatnici krenuti u štrajk.

“Ovih dana trebamo imati sastanak kako bismo rezimirali što je od potpisanog sporazuma ispoštovano”, kazao je Skoko. Ističe da je Vlada ZHŽ-a do sada ispoštovala dobar dio dogovorenog, te da bi, prema posljednjim informacijama, ostale stavke trebale biti isplaćene do kraja ovoga tjedna. “Čekat ćemo kraj tjedna pa ćemo vidjeti što dalje. Što se tiče sporazuma, prije nekoliko dana imao sam sastanak s ministrom financija Vjekoslavom Bakulom i tada su nam prebacili onu razliku regresa i taj dio dogovora ispoštovali”, naglasio je Skoko.

Spremni na sporazum

Prema njegovim riječima, Vlada je putne troškove, kao i troškove toplog obroka za studeni obećala isplatiti do petka. Ukoliko se to uistinu ostvari, tada barem kada su u pitanju stavke iz sporazuma, Vladi ZHŽ-a ostaje još da prosvjetnim djelatnicima isplati razliku plaće za srpanj.

“Ministar financija je rekao da će u siječnju biti isplaćeni svi zaostaci iz prosinca, što podrazumijeva topli obrok, putne troškove i plaću, tako da bi time sporazum u potpunosti bio ispoštovan”, kazao je Skoko, dodavši kako tada ne bi bilo razloga za štrajk.

Međutim, važno je naglasiti da je spomenuti sporazum prestao vrijediti 1. siječnja, kada na snagu ponovno stupa kolektivni ugovor. Budući da stručnjaci nisu previše optimistični kada je u pitanju prestanak ekonomske krize, nije isključeno da Vlada ove županije, ali i ostalih, ponovno neće biti u stanju ispoštovati kolektivni ugovor.

Skoko naglašava kako su sindikati spremni ponovno na dogovor i potpisivanje sporazuma, ali da tu inicijativu treba pokrenuti Vlada. “Sindikati su uvijek spremni na kompromis i sporazum, ali to treba Vlada predložiti. To je u njihovoj nadležnosti. Nikad nismo bili protiv dogovora”, zaključio je Skoko.

Marija Medić [ Dnevni list ]

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari