Neovisni sindikati uposlenika u osnovnim i srednjim školama Zapadnohercegovčake županije uputili su pismo potpore djelatnicima Hercegovačke radiotelevizije Mostar i Radija Herceg-Bosna. "Dobro nam je poznato teško stanje u kojem se nalazite jer nažalost i mi učitelji, na svojoj smo koži osjetili kako je biti zakinut za svoja prava, demokratska, radnička i ljudska.
Ovo što se vama događa najružnija je degradacija civilizacije, povratak u mračno srednje stoljeće.
U vrijeme kada se zagovara znanje, lakši i brži protok informacija, svekolika modernizacija za lakši ulazak u Europsku uniju, nije samo sramotno nego i suludo zatvarati jedini prozor u svijet koji Hercegovina ima", stoji u pismu.
"Zbog ovakvog odnosa županijske Vlade prema jedinoj televiziji na hrvatskom jeziku u BiH stječe se dojam da im je u interesu ušutkati, zatrti slobodu govora i mišljenja u Hercegovini.
Smatramo da je to rezultat uskih političkih interesa pojedinaca, kojima mišljenje i interes građana uopće nisu važni", navodi se u pismu.
U sindikatima se pitaju je li moguće da su Hercegovačko-neretvanska županije i Grad Mostar, koji zajedno imaju 45 posto udjela, toliko siromašni da više nisu kao proteklih godina u mogućnosti financirati potrebe jedinog javnog medija u Županiji i je li to znak da "Mostar postaje selo, a Županija močvara u kojoj će se malo pomalo zatirati svaki oblik istinoljublja i pravde".
"Razočarani smo da je u 21. stoljeću bilo koji čovjek doveden u ovakvu poziciju, a posebice ljudi koji su, kao i mi, zaduženi za prijenos svjetlosti znanja.
Želimo vam na ovaj način izraziti svesrdnu potporu i iskazati našu solidarnost s vašim zahtjevima. Ukoliko smatrate da to može poslužiti u borbi za ostvarivanje vaših prava, voljni smo među članovima naših sindikata organizirati peticiju potpore vašim ustanovama", stoji u pismu.







