Ljubuški Info je digitalna povijesna arhiva neovisnog lokalnog portala Ljubuškog, s gotovo 40.000 pohranjenih članaka i dokumenata, počevši od 2003. godine.

Portal pruža neprocjenjiv uvid u društveni, kulturni, športski i politički život ljubuškog kraja i njegovih ljudi kroz više od dva desetljeća.

Na naslovnici, koja se povremeno osvježava, se prikazuju nasumični članci od 2003. godine.

Ukoliko želite pretraživati članke po vremenu objave, posjetite kronološki pregled.

Gradi se dom za neizlječive i umiruće bolesnike

U Ljubuškom će se sagraditi dom, prihvatilište (hospicij) za teške, neizlječive bolesnike koji više ne mogu boraviti u bolnici, a nije prikladno ili nemaju uvjeta za boravak u svome obiteljskom domu. O tome su jučer u Ljubuškom potpisali ugovor humanitarne djelatnice iz SAD, časna sestra Muriel Geisles i gđica Mary Walsh, ispred udruge sv. Josip Radnik, i ljubuški načelnik Nevenko Barbarić u nazočnosti predsjednika OV-a Ljubuški Vice Nižića.

Dom ili prihvatilište za teške umiruće bolesnike, kojima liječnici i suvremena medicina više ne mogu pomoći, gradit će se u naselju Bučine na općinskom zemljištu uz već postojeći dom za stare i nemoćne sv. Josip Radnik, koji drže i opslužuju časne sestre sv. Vinka Paulskog. Vrijednost građevine, bez opreme, je oko milijun i pol dolara. Posao bi trebao biti završen za godinu i pol i moći će se smjestiti 32 bolesnika. Novac će osigurati udruga sv. Josip Radnik, točnije to će biti još jedno veliko humanitarno djelo dviju humanitarki koje će novac skupiti od dobročinitelja i darovatelja u Irskoj, SAD i drugim zemljama egleskog govornog podučja. S. Muriel Geisles i gđica Mary Walsh tako su sagradile i dom za stare i nemoćne u Ljubuškom i od rata neprekidno pomažu ugrožene ljude u Hercegovini. Općina će osigurati zemljište i priključke, struju, vodu, telefon i druge komunalije te djelomično sudjelovati u opremanju.

- Takvi bolesnici borave diljem BiH u vrlo nepovoljnim uvjetima, jedan dio u Hrvatskoj, dakle smješteni su na jedan nehuman način zbog nedostatka kvalitetnog prostora. Koristim se prigodom da se zahvalim s. Muriel i njezinoj suradnici, udruzi sv. Josip Radnik i svim darovateljima na svesrdnoj potpori - rekao je načelnik Barbarić.

- Privilegij je imati mogućnost napraviti smještaj (hospicij) za umiruće ljude, i sigurno je da će Bog dati svoj blagoslov i ljudima i vlastima u Ljubuškom što su omogućili da se to ostvari - rekla je s. Muriel Geisles. U prihvatilištu će biti smješteni neizlječivi umirući bolesnici iz cijele Hercegovine, neovisno koje su vjere i nacije.

Ivan Kaleb [ Večernji list ]

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari